Francuzi Mistrzami Świata 2018!

Dzisiaj o godzinie 17:00 na stadionie Łużniki w Moskwie Francja i Chorwacja grały o Mistrzostwo Świata w Mundialu 2018. "Trójkolorowi" pokonali Chorwatów 4:2.

Był to ostatni, 64 mecz tegorocznego Mundialu. Walka o zwycięstwo trwała do ostatniej minuty spotkania, które zakończyło się w regulaminowym, 90 minutowym czasie. Mecz rozpoczął się niefortunnie dla Chorwatów, ponieważ już w 18 minucie samobójczego gola strzelił Mario Mandzukić (1:0). Na szczęście chwilę później wyrównali liczbę bramek strzałem Ivana Perisić’a w 28 minucie spotkania (1:1). Ale niestety, za zagranie ręką w polu karnym, Francuzi znowu wyszli na prowadzenie, zdobywając punkt w rzucie karnym (Antoine Griezmann) i kończąc pierwszą połowę meczu z wynikiem 2:1.

Druga połowa finału należała do "Trójkolorowych", którzy w 59 minucie uzyskali wynik 3:1 (Paul Pogba). Jednak na tym Wicemistrzowie Europy z 2016 roku nie poprzestali i już w 65 minucie zaskoczyli Chorwatów kolejną bramką, zdobytą przez Kyliana Mbappe’a, uzyskując wynik 4:1. Wydawało się, że na tym spotkanie się zakończy, ale Chorwaci nie chcieli dać za wygraną i jeszcze raz poderwali się do walki, strzelając bramkę w 69 minucie (Mario Mandzukić) i osiągając rezultat 4:2. Niestety to było za mało, aby wygrać finał i tym wynikiem ostatecznie zakończył się mecz finałowy Mundialu 2018.

Francuzi czekali na to mistrzostwo aż 12 lat – w 2006 roku zdobyli Wicemistrzostwo Świata na Mundialu w Niemczech, przegrywając z Włochami w rzutach karnych (1:1, k. 5:3). Wtedy po raz ostatni w Reprezentacji Francji zagrał lider drużyny Zinédine Zidane, kończąc niestety swoją karierę czerwoną kartką za uderzenie w końcówce spotkania reprezentanta drużyny przeciwnej.

Chorwaci okazali się rewelacją tego turnieju i kolejno pokonywali najlepsze zespoły w Mundialu 2018. Ostatni i jedyny raz na podium Reprezentacja Chorwacji stanęła w 1998 roku na Mistrzostwach Świata we Francji, zdobywając brązowy medal i pokonując Holendrów 2:1. Ich występ na tegorocznym turnieju w Rosji był najlepszym w historii piłki nożnej ich kraju i zakończył się srebrnym medalem.